Mi a koleszterin?

Mi a koleszterin?

A koleszterin egy szerves kémiai vegyület, egy lipid a szteroidok csoportjából. Testünk megfelelő működéséhez szükséges anyag, többek között fontos összetevője a sejtmembrán szerkezetének, valamint pl. a nemi hormonok, a D-vitamin és az epesav szintézisének előfutára. Több fajta koleszterin létezik, amelyek különböző hatással vannak a testünkre. Ezek közül a leghíresebbek az LDL (alacsony sűrűségű koleszterin) és a HDL (nagy sűrűségű koleszterin).

LDL-koleszterin és HDL-koleszterin – miben különböznek?

LDL-koleszterin és HDL-koleszterin – miben különböznek?

Az LDL-koleszterin (Alacsony sűrűségű lipoproteinek) – sok alacsony sűrűségű koleszterinből áll, amelyek egy vékony fehérje héjban helyezkednek el, így könnyen belépnek a véráramba. Ez az, ami a koleszterint a májból a test sejtjeibe szállítja. Ha túl sok van belőle, fokozatosan felhalmozódik az artériákban, és plakknak nevezett lerakódást képez. Ezért gyakran nevezik rossz koleszterinnek.

A HDL-koleszterin nagy sűrűségű lipoproteineket jelent. Több fehérjét és kevesebb koleszterint tartalmaznak, mint az LDL részecskék, de nagyobb sűrűséggel rendelkeznek. A HDL-koleszterint az LDL-el ellentétes irányba szállítja a szervezet – a májba, ahol lebomlik, majd az epével együtt kerül ki a szervezetből. A HDL-koleszterint általában jó koleszterinnek nevezik, mert a májba utazva eltávolítja az úgynevezett rossz koleszterint az erek szöveteiből és falából. Ily módon megvédi a testet az érelmeszesedés kialakulásától.

Hogyan kell gondoskodni a megfelelő koleszterinszintről?

Hogyan kell gondoskodni a megfelelő koleszterinszintről?

Kezdje egy diétával!

Ha koleszterin problémái vannak, a kiindulási pont az étrend felülvizsgálata. Íme, amire érdemes különös figyelmet fordítanunk:

  • A transzzsírok fogyasztásának elkerülése (pl. részben finomított olajokban, gyenge minőségű édességekben vagy gyorséttermi ételekben találhatóak) és egyszeresen telítetlen zsírsavakkal való helyettesítése (nagy mennyiségben megtalálható pl. olívaolajban).
  • Fontos elemek a rostokban gazdag élelmiszerek, amelyek megkötik a koleszterint és segítenek a felesleg szervezetből való kiválasztásában. A rostok forrása pl. a teljes kiőrlésű kenyér és tészta, zabpehely és a hüvelyesek.
  • Érdemes korlátozni a szénhidrátok túlzott bevitelét is, amelyek káros hatással vannak a triglicerid és a HDL-koleszterin szintjére a vérplazmában.
  • Az olajos tengeri halak és az Omega-3 zsírsavakban (DHA és EPA) gazdag növényi termékek fogyasztása hozzájárul a szív normál működéséhez.
  • Kerülje a túlzott alkoholfogyasztást.
Hogyan kell gondoskodni a megfelelő koleszterinszintről?

És az étrenden túl?

  • A mozgás egészség – a fizikai aktivitás nemcsak a testnek, hanem az elmének is jót tesz. És túlsúly esetén még a testtömeg kis csökkentése is segíti más kardiovaszkuláris kockázati tényezők csökkentését, ami gyakori a diszlipidémiával élőknél.
  • A dohányzásról való leszokás segíti az általános szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentését, és hatással van a HDL-koleszterinre (az úgynevezett jó koleszterinre).
  • Étrend-kiegészítés – ha maga az étrend nem elég, érdemes egy jól dokumentált étrend-kiegészítőt találni, amely támogatja a túl magas koleszterinszint elleni küzdelmet.

CholestControl
×
Egész évre
77 940 Ft.
CholestControl
Most több, mint 77 000 Ft-ot spórolhat.